Małop.01.90.1423
Uchwała Nr XXXIII/260/01
Rady Miejskiej w Skale
z dnia 28 czerwca 2001 r.
w sprawie wymagań wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych oraz w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt.
(Kraków, dnia 1 sierpnia 2001 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 3 i 4, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8 marca o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13 poz. 74 z późn. zm.) w związku z art. 4 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132 poz. 622 z późn. zm.) i art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111 poz. 724 z późn. zm.) Rada Miejska w Skale uchwala:
§ 1. 1. Osoby będące właścicielami lub opiekunami zwierząt domowych, w szczególności psów zobowiązuje się do:
a) sprawowania opieki nad nimi w sposób wykluczający zagrożenie bezpieczeństwa lub uciążliwości dla ludzi,
b) zachowania środków ostrożności przy ich wyprowadzaniu oraz przewożeniu środkami komunikacji publicznej,
c) niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych, w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, jak również chodnikach, ulicach i placach zabaw, a także na zieleńcach i innych miejscach publicznych.
2. Właściciel lub opiekun psa zobowiązany jest do wyprowadzania psa na spacer wyłącznie na smyczy. W pomieszczeniach wspólnego użytku prowadzenie psów może mieć miejsce wyłącznie na smyczy i w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu i tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
§ 2. 1. Osoby posiadające psy zobowiązane są wyposażyć je w odpowiedni znak identyfikacyjny (poprzez przypięcie do obroży), który wydany zostanie właścicielowi po uiszczeniu podatku od psa.
2. Osoby zwolnione z płacenia podatku od psa otrzymają również taki identyfikator po potwierdzeniu prawa do zwolnienia.
§ 3. 1. Zabrania się:
a) wypuszczania zwierząt domowych samopas,
b) pozostawiania zwierząt domowych bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz.
c) doprowadzenia zwierzęcia przez drażnienie, szczucie lub płoszenie do tego, że staje się ono niebezpieczne,
d) wprowadzania zwierząt domowych na zamknięte tereny rekreacyjne, sportowe, place zabaw, a w szczególności w pobliżu piaskownic i do piaskownic,
e) wprowadzania zwierząt domowych do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, szpitali, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, w których wprowadzono taki zakaz.
2. W budynkach wielomieszkaniowych zabrania się utrzymywania zwierząt domowych w mieszkaniach w ilościach stwarzających uciążliwości dla zamieszkujących w nich ludzi, w szczególności prowadzenia hodowli psów lub kotów.
§ 4. 1. Psy biegające samopas lub pozostawione bez dozoru w miejscach publicznych traktowane będą jako bezdomne, wychwytywane i doprowadzane do schroniska dla bezdomnych zwierząt, z którym w danym okresie Gmina Skała ma podpisaną umowę.
2. Wyłapywanie bezdomnych psów prowadzone będzie w sposób okresowy - w odniesieniu do pojedynczych zgłoszeń o błąkających się bez opieki psach, w szczególności chorych lub powodujących zagrożenie bezpieczeństwa.
3. Podmiotem uprawnionym do przeprowadzania wyłapywania bezdomnych psów na terenie Miasta i Gminy Skała jest obecnie Pan Rafał Pałka zam. Olkusz ul. Sikorka 91 - prowadzący działalność gospodarczą w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami.
4. W przypadku ustalenia właściciela zwierzęcia, które zostało wychwycone w trakcie przeprowadzonego wyłapywania bezdomnych zwierząt, koszty pobytu zwierzęcia w schronisku oraz zapewnienia mu w tym czasie opieki weterynaryjnej ponosi jego właściciel, niezależnie od sankcji przewidzianych prawem z tytułu pozostawienia zwierzęcia bez właściwego dozoru.
5. Opłaty z tytułu pobytu odłowionych zwierząt w schronisku oraz zapewnionej im opieki weterynaryjnej, pobierane będą od ich właścicieli w wysokości wynikającej z cennika usług zatwierdzonego na dany rok kalendarzowy przez Zarząd Gminy na podstawie kalkulacji kosztów.
6. Zwierzęta umieszczone w schronisku w wyniku ich schwytania podczas akcji wyłapywania bezdomnych zwierząt będą zwracane ich właścicielom, po udokumentowaniu przez nich swoich praw właścicielskich do zwierzęcia oraz po uiszczeniu opłat określonych w pkt 5.
§ 5. Naruszenie przepisów niniejszej uchwały podlega karom przewidzianym w art. 77, 78, 117 i 145 Kodeksu Wykroczeń.
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Skała.
§ 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Malopolskiego.