Mazow.05.270.9054
UCHWAŁA Nr 191/05
RADY GMINY CELESTYNÓW
z dnia 8 listopada 2005 r.
w sprawie wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Celestynów.
(Warszawa, dnia 10 grudnia 2005 r.)
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz.U. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.) oraz § 2 i § 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. z 1998r., Nr 116, poz. 753), Rada Gminy Celestynów uchwala, co następuje:
§ 1. Ustala się "Zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Celestynów", w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3. 1. Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez rozplakatowanie w miejscach publicznych oraz wymaga ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
ZAŁĄCZNIK  
Zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Celestynów
I. Postanowienia ogólne
1. W celu przeciwdziałania zagrożeniom powodowanym przez bezdomne zwierzęta, na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz.U. Nr 106, poz. 1002) i Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. Nr 116, poz. 753) ustala się zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt.
2. Przez bezdomne zwierzęta rozumie się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.
3. Zadania związane z wyłapywaniem zwierząt bezdomnych realizuje Gospodarka Komunalna - zakład budżetowy gminy Celestynów.
II. Zasady szczegółowe wyłapywania zwierząt bezdomnych
1. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt na terenie gminy Celestynów będzie miało charakter:
a) interwencyjny, w odniesieniu do pojedynczych zgłoszeń o błąkających się bez opieki zwierzętach chorych lub powodujących zagrożenie bezpieczeństwa,
b) okresowy, w odniesieniu do części lub całej gminy Celestynów.
2. Potrzebę przeprowadzenia interwencyjnego wyłapywania bezdomnych zwierząt stwierdza Dyrektor Gospodarki Komunalnej w Celestynowie w oparciu o własne ustalenia oraz na podstawie zgłoszeń Policji, Sołtysów lub mieszkańców gminy.
3. Potrzebę przeprowadzenia okresowego wyłapywania bezdomnych zwierząt stwierdza Wójt Gminy w przypadku występowania na terenie części lub całej gminy dużej ilości błąkających się bezdomnych zwierząt, w oparciu o własne ustalenia lub na podstawie zgłoszenia Dyrektora Gospodarki Komunalnej w Celestynowie.
4. Wójt Gminy Celestynów, na co najmniej 21 dni przed planowanym terminem okresowego wyłapywania bezdomnych zwierząt, poda do publicznej wiadomości, informacje o:
a) terminie wyłapywania zwierząt,
b) granicach terenu, na którym będą wyłapywane zwierzęta,
c) adresie schroniska, z którym uzgodniono umieszczenie zwierząt po wyłapaniu,
d) podmiocie wykonujący wyłapywanie bezdomnych zwierząt podając: nazwę podmiotu, jego siedzibę i możliwości komunikacji.
5. Wszystkie informacje i ogłoszenia, dotyczące akcji okresowego wyłapywania zwierząt podlegają obowiązkowi podania do publicznej wiadomości poprzez rozplakatowanie na terenie objętym wyłapywaniem zwierząt oraz zamieszczenie w biuletynie informacji publicznej.
6. Wyłapywaniem bezdomnych zwierząt mogą zajmować się podmioty spełnienie łącznie poniższych warunków:
a) prowadzące schronisko lub przedsiębiorcy prowadzący działalności gospodarczą, którzy zawarli z Gospodarką Komunalną w Celestynowie stosowną umowę,
b) posiadające niezbędne urządzenia i środki, przy pomocy których zwierzęta będą wyłapywane, spełniające wymogi wynikające z odrębnych przepisów,
c) posiadające odpowiednie środki do przewozu wyłapanych zwierząt,
d) posiadające, pomoc lekarsko-weterynaryjną dla wyłapywanych zwierząt,
e) posiadające zapewnione odpowiednie miejsce dla przetrzymania wyłapywanych zwierząt przed przewiezieniem ich do schroniska dla zwierząt,
f) posiadające możliwości niezwłocznego przewiezienia wyłapywanych zwierząt do schroniska dla zwierząt,
g) gwarantujące, że wszystkie urządzenia i środki używane do wyłapywania, transportowania i przechowywania wyłapanych zwierząt nie stwarzają zagrożenia dla ich życia i zdrowia i nie zadają im cierpienia.
7. Wyłapane zwierzęta będą przewożone i umieszczane w Społecznym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie, z którym Gospodarka Komunalna w Celestynowie zawrze stosowną umowę.
8. Gospodarka Komunalna w Celestynowie zobowiązana jest do prowadzenia ogólnie dostępnej ewidencji, pozwalającej ustalić miejsce pobytu wyłapanego zwierzęcia.
9. Po wyłapaniu zwierzęta podlegają w szczególności następującym czynnościom i zabiegom:
a) ocenie stanu zdrowia przez służbę weterynaryjną,
b) umieszczeniu w pomieszczeniu przeznaczonym na kwarantannę,
c) oznakowaniu,
d) poddaniu niezbędnym szczepieniom profilaktycznym,
e) przekazaniu zwierzęcia do pomieszczeń adopcyjnych
10. Zwierzęta będą przetrzymywane w schronisku przez okres 15 dni.
11. Schronisko wyda właścicielowi zwierzę, które zostało wyłapane, po zapłaceniu przez właściciela faktury, wystawionej przez Gospodarkę Komunalną w Celestynowie, za pokrycie kosztów:
a) wyłapywania i transportu,
b) utrzymania,
c) leczenia,
d) innych zabiegów, które okazały się niezbędne.
12. Wysokość kosztów, o których mowa w pkt 11, zostanie ustalona na podstawie umów podpisanych z podmiotami określonymi w pkt 6 i pkt 7.
13. W przypadku nie odebrania przez właściciela zwierzęcia w ciągu 15 dni, schronisko może przekazać je pod opiekę innym osobom, sprzedać lub skierować na aukcję.
14. W przypadku ustalenia właściciela odłowionego psa, pies zostanie przekazany właścicielowi, a Gospodarka Komunalna obciąży go kosztami, o których mowa w pkt 11.
15. W przypadkach nadmiernej agresywności powodującej bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, zwierząt hodowlanych lub dziko żyjących oraz w przypadku zagrożenia sanitarnego, mają zastosowanie przepisy ustawy o ochronie zwierząt i przepisy ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.